Pieczywo w diecie
Polak średnio w ciągu dnia zjada 250-300 g pieczywa (100 g to np. trzy kromki pieczywa tostowego “Trzy ziarna”). To nie jest zbyt dużo. Więcej pieczywa jadają od nas np. Francuzi, a trudno uznać ich za ludzi otyłych.
Żywieniowcy zapewniają, że to nie chleb tuczy, lecz dodatki do niego. 100 g chleba staropolskiego to 221 kcal, żytniego pełnoziarnistego - 239 kcal, żytniego razowego - 225 kcal, bagietki - 285 kcal, bułki maślanej - 329 kcal. "Piętrowe" kanapki cieszą oko i są ciekawsze w smaku, ale i bardziej kaloryczne.
Pieczywo chrupkie zwykle wypieka się w niskiej temperaturze z mąki żytniej. Ma postać cienkich płatków i małą zawartość wody (8-10 proc., a w zwykłym chlebie - ok. 40 proc.). Po upieczeniu płatki suszy się. Możne je przechowywać nawet rok. Wiele osób sądzi, że są wyjątkowo niskokaloryczne. To prawda i nieprawda zarazem. 100 g tego pieczywa to aż 325 kcal! Prawie tyle samo co 100 g chałki. Jednak zjada się go zwykle mało, a jeden płatek to tylko 29-30 kcal. Dla porównania kromka białego chleba mieszanego o grubości ok. 1 cm i wadze 30 g zawiera 75 kcal.
Chleb chrupki zawiera cenne dla zdrowia witaminy: B1, B2, E oraz składniki mineralne: cynk, magnez, wapń, żelazo. W jednej kromce jest także niemal 10 g wartościowego, ułatwiającego trawienie błonnika. Dla porównania - w trzech kromkach chleba tostowego "Trzy ziarna" błonnika jest około 6 g.
- Chleb jest źródłem witamin (przede wszystkim z grupy B) i substancji mineralnych. Już w starożytnym Egipcie w delcie Nilu w prastarych gatunkach pszenicy występowała duża koncentracja selenu, który korzystnie wpływa na układ odpornościowy. Ze zdrowotnego punktu widzenia niezwykle cenna jest występująca w chlebie mąka żytnia bogata w substancje mineralne i błonnik.
- O wartości pieczywa decyduje głównie mąka, z której się je wypieka. Najzdrowsza jest z pełnego przemiału. Białe bułeczki i chleb z oczyszczonej mąki zawierają mniej błonnika, witamin z grupy B i mikroelementów.
- Nie każdy ciemny chleb to razowiec. Czasem tylko barwi się go karmelem. Pieczywo razowe jest ciężkie, wiórowate, rzadko puchate i mocno wyrośnięte.
- Do pieczywa często dodaje się polepszacze, konserwanty, środki antypleśniowe. Nie kupuj nienaturalnie wyrośniętego i czytaj etykiety.
- Chleb przechowuj najwyżej dwa dni, ale nie w plastikowej torebce, tylko w pojemniku. Jeśli zauważysz ślady pleśni, wyrzuć cały bochenek.