Herbaty szlachetne – zasmakujmy w sztuce wyboru


Herbaty szlachetne – zasmakujmy w sztuce wyboru
2011-02-10
W niezwykły sposób uświetnią wyjątkowe spotkanie, pozwolą uroczyście przyjąć ważnego gościa, będą niebanalnym prezentem dla przyjaciela. Herbaty szlachetne – ich wyrafinowany smak może towarzyszyć wielu okazjom. Umiejętność rozkoszowania się nim jest sztuką odpowiedniego wyboru.

Po oryginalne herbaty szlachetne coraz częściej sięgają nie tylko smakosze.

Ich wyjątkowy smak staje się alternatywą dla wielu okazji. Bogactwo dostępnych na rynku odmian i gatunków nierzadko przyprawia jednak o zawrót głowy. Aby dokonać odpowiedniego wyboru warto dowiedzieć się o nich więcej.

Smaki świata

Przy wyborze herbaty szlachetnej podobnie jak w przypadku wina ogromną rolę odgrywa miejsce pochodzenia. W zależności od regionu obydwa te napoje wyróżniają się charakterystycznym, niespotykanym nigdzie indziej smakiem i aromatem. Topografia terenu, klimat oraz odpowiednie podłoże nadają tym produktom jednoznaczne cechy. Przykładowo herbaty indyjskie pochodzące z górzystego terenu Dardżyling, gdzie panuje surowy górski klimat, a fotosynteza zachodzi wolno, posiadają niezwykle subtelne aromaty. Natomiast szlachetne herbaty z płaskowyżu w tropikalnym Assamie wyróżniają się głębokim i treściwym smakiem. Warto jednak podkreślić, iż te cenne niuanse regionalne możemy dostrzec tylko i wyłącznie w herbatach najwyższej jakości, w 100% pochodzących z danego regionu.

Ważne zbiory

Poszukując herbaty o konkretnym, wyrafinowanym smaku warto zwrócić uwagę na to, z jakiego pochodzi ona zbioru. Okazuje się bowiem, iż pora roku w uprawie herbatyma duży wpływ na jej walory smakowe.Przykładowo herbaty Dardżyling ze zbiorów wiosennych (ang. first flush) są bardzo delikatne w smaku. Jednocześnie posiadają one wyrafinowany kwiatowo - muszkatołowy aromat.Z kolei najznakomitsze herbaty z regionu Assam pochodzą wyłącznie ze zbiorów letnich (ang. second flush) i są zbierane zaledwie przez okres 3-5 tygodni w roku, krótko przed nadejściem pory deszczowej.

Luksus opakowany

Kupując herbatę powinniśmy dokładnie obejrzeć jej opakowanie, a także poświęcić czas na zapoznanie się z zamieszczonymi na nim informacjami. Herbata łatwo wchłania wilgoć i inne zapachy, dlatego bardzo ważne jest, aby została hermetycznie zapakowana. Etykieta powinna zawierać informację o dokładnym składzie herbaty i okresie przydatności do spożycia. Najlepiej jednak jeśli podany jest również okres zbiorów i nazwa plantacji, z której ona pochodzi – te informacje dają nam gwarancję, że herbata jest najwyższej jakości.

Jak odszyfrować skróty

Nierzadko na opakowaniu pojawiają się również tajemnicze skróty. Oznaczają one rodzaj liścia i sposób jego przetworzenia. Jednocześnie stanowią wyznacznik jakości herbat i formę ich klasyfikacji. Przykładowo skrót FTGFOP (ang. Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe) oznacza wyselekcjonowane rasy herbat z dużą ilością wartościowych listków i pączków. Susz tej herbaty powinien lekko lśnić i zawierać złotawe, ładnie skręcone listki. Skrót KGFOP (K to umowne oznaczenie zielonych herbat pochodzących z Dardżylingu, które ma je odróżnić od, głównie w tym regionie produkowanych, herbat czarnych, Golden Flowery Orange Pekoe) to wysokiej jakości herbata zielona otrzymana z delikatnych listków, starannie przetworzona, posiadająca cały liść.

Poczuj ten aromat

Wybierając odpowiednią herbatę nie powinniśmy zaniechać wykorzystania zmysłu, jakim jest węch. Herbata wysokiej jakości powinna charakteryzować się intensywnym, swoistym zapachem. Jego brak świadczy o niższej jakości produktulubzłym przechowywaniu. Dodatkowo zapach i aromat herbaty pozwoli nam dopasować ów napój do okazji. W przypadku, kiedy wybraną herbatę pragniemy podać podczas podwieczorku czy wieczornego spotkania, poszukujmy na ogół delikatnego, subtelnego aromatu. Herbaty o mocniejszym aromacie i bardziej treściwym smaku polecane są natomiast przy śniadaniu.

Herbata pobudza nasze zmysły, rozpieszcza podniebienie wyrafinowanym i subtelnym smakiem. Rozkoszowanie się tym napojem pozwoli nam poznać tajemnice najodleglejszych zakątków świata.

Autor: HerbaWera

Nadesłał:

HerbaWera

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl