Gdzie pieprz rośnie


Gdzie pieprz rośnie
2008-06-24
Czy wiesz, że oprócz pieprzu czarnego rozróżnia się jeszcze zielony i biały? Jednak to właśnie czarny ma najostrzejszy, pobudzający smak. Pomimo, że Świdnicki pieprz czarny przywędrował do Polski z bardzo daleka, stał się przyprawą, bez której nie obejdzie się żadna pani domu.

Ta popularna przyprawa zawdzięcza swoją nazwę roślinie zwanej pieprzem czarnym, z której owoców jest sporządzana. Duża zawartość olejków eterycznych i alkaloidu piperyny nadaje przyprawie charakterystyczny, palący smak. Aby uzyskać tę niezwykle aromatyczną przyprawę, potrzeba ciężkiej pracy wielu ludzkich rąk, przy czym ważne jest, aby zbierane ziarenka pieprzu były niedojrzałe. Kiedy ziarenka dojrzewają zmieniają kolor z zielonego na żółty, a później na czerwony. Ze względu na sposób otrzymywania przyprawę dzieli się na trzy rodzaje pieprz czarny, biały i zielony.

Przeczytaj również:

Aby otrzymać czarny pieprz, zrywa się ziarenka (niektóre są jeszcze niedojrzałe) i suszy. W czasie procesu suszenia skórka marszczy się i zmienia kolor - najpierw na brązowy, później na czarny. Natomiast biały pieprz otrzymuje się poprzez usunięcie z dojrzałych ziarenek skórki i pozostawienie samego "jądra". Ziarna te są pozostawiane dłużej na krzaku, co później ułatwia usunięcie skórki. Po zerwaniu są moczone w celu utraty skórki. Zrywane są także zielone (niedojrzałe) ziarenka i marynowane w kwasie octowym lub mlekowym albo konserwowane solanką, by zachowały barwę. W smaku znacznie się różnią od pieprzu czarnego, są bowiem łagodniejsze.Świdnicki pieprz czarny można dodać do prawie wszystkich potraw, do zup, rosołu, sosów, sałatek oraz potraw z mięs, warzyw i ryb. Stosowany może być również do sporządzania wytrawnej nalewki - Pieprzówki. Pieprz czarny Świdnicki dostępny jest zarówno w wersji ziarnistej jak i mielonej, a co istotne,  doskonale wpływa na pobudzenie apetytu i sprzyja trawieniu. Największą ciekawostkę dotycząca pieprzu stanowi zaszyfrowana w powiedzeniu „gdzie pieprz rośnie” wskazówka odnośnie kontynentu, z którego pochodzi ta jakże dobrze nam znana i lubiana przyprawa. W taki właśnie obrazowy sposób nazywano niegdyś Azję. Pieprz czarny na dobre zadomowił się w każdej polskiej kuchni, a kupując pieprz „Świdnicki” masz pewność, że pochodzi on z najlepszych gatunkowo upraw. 

Produkt: pieprz czarny mielony Świdnicki

Produkt: pieprz czarny ziarnisty Świdnicki

www.mj.swidnica.pl

Nadesłał:

PR Solution

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl