DANONE zwiększy efektywność zakładów produkcyjnych Żywiec Zdrój
Należący do grupy spółek DANONE producent wody butelkowanej Żywiec Zdrój pomyślnie ukończył wdrożenie systemu CMMS w swoich czterech zakładach produkcyjnych. Zrealizowana inwestycja to dowód na to, że informatyzacja produkcji odgrywa istotną rolę w działalności grupy spółek DANONE.
Żywiec Zdrój posiada linie produkcyjne, które są jednymi z najbardziej rozwiniętych w całym polskim sektorze napojów butelkowanych. Kierownictwo producenta doskonale rozumie znaczenie innowacji i nowoczesnych technologii w przemyśle spożywczym, dlatego podjęło decyzję o wdrożeniu nowoczesnego rozwiązania w obszarze utrzymania ruchu.
|
– Dzięki wykorzystaniu systemu CMMS chcemy przede wszystkim w pełni wykorzystać posiadany potencjał produkcyjny. Rozwiązanie umożliwi nam całkowite przejście na strategię prewencyjnego utrzymania ruchu, zmniejszenie liczby awarii oraz zwiększenie dostępności maszyn, dzięki czemu finalnie będziemy mogli działać efektywniej z pomocą tych samych zasobów – tłumaczy Rafał Palacz, Projekt Menadżer w Żywiec Zdrój.
Na wzrost wydajności produkcji pozytywnie ma wpłynąć również optymalizacja zarządzania magazynami części zamiennych oraz poprawa komunikacji zarówno z działem produkcji, jak i między jednostkami utrzymania ruchu we wszystkich zakładach objętych wdrożeniem.
Arkadiusz Więdłocha, wiceprezes zarządu spółki Queris, która dostarczyła system CMMS dla żywieckiego producenta, zwraca także szczególną uwagę na sposób realizacji wdrożenia, interesujący szczególnie dla dużych firm.
– Wielozakładowe przedsiębiorstwa często obawiają się komplikacji przy wdrażaniu systemów IT na dużą skalę, dlatego zwykle wprowadzają nowe rozwiązania kaskadowo, czyli po kolei w każdym oddziale. To znacznie wydłuża realizację całej inwestycji. W firmie Żywiec Zdrój zastosowaliśmy inne podejście. Najpierw wdrożyliśmy system w zakładzie w Jeleśni, wraz z jego pełną konfiguracją i uruchomieniem. Następnie przenieśliśmy indywidualny schemat wdrożenia na zakłady w Mirosławcu, Rzeniszowie i Radziechowach-Wieprzu, gdzie system uruchamialiśmy już jednocześnie. W ten sposób reorganizacja utrzymania ruchu w całej firmie przebiegła znacznie sprawniej, a wdrożenie zakończyło się kilka miesięcy wcześniej, niż gdybyśmy przeprowadzili je w standardowym trybie – wyjaśnia Więdłocha.
Wdrożenie systemu CMMS w żywieckich zakładach to strategiczna inwestycja będąca częścią działań rozwojowych spółki, których celem jest osiągnięcie pełnej informatyzacji produkcji i procesów okołoprodukcyjnych. Uruchomienie rozwiązania przeprowadziła firma Queris, będąca polskim liderem w dziedzinie systemów dla produkcji.
O Żywiec Zdrój
Żywiec-Zdrój S.A. to lider na rynku wody butelkowanej[1]. W ofercie spółki znajdują się takie produkty, jak krystaliczna górska woda źródlana Żywiec Zdrój, woda źródlana gazowana, a także niskokaloryczne napoje w różnych wariantach smakowych. Żywiec Zdrój jest częścią grupy spółek DANONE - producenta żywności dopasowanej do potrzeb odbiorców na każdym etapie życia. W Polsce DANONE działa w trzech obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz misja niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez oferowane produkty oraz realizowane projekty i programy - w myśl wspólnej wizji One Planet. One Health - spółki DANONE zachęcają do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień, a także przyczyniają się do zdrowia kolejnych pokoleń i lepszego stanu naszej planety. W 10 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy.
[1] Żywiec Zdrój za NielsenIQ: Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (food), sprzedaż wolumenowa oraz sprzedaż wartościowa w okresie wrzesień 2022 - sierpień 2023, kategoria wody butelkowanej (excl. Private Labels)
Nadesłał:
Queris
|