Codzienna higiena nadwrażliwych zębów


Codzienna higiena nadwrażliwych zębów
2023-10-30
Nadwrażliwe zęby to ogromny dyskomfort. Przeszywający ból, pojawiający się podczas spożywania zimnych bądź gorących posiłków, odbiera radość z jedzenia lub picia. Nadmierna wrażliwość zębów może mieć wiele przyczyn, jak choćby demineralizacja szkliwa.

Jeśli problem nadwrażliwości zębów nie jest Ci obcy, dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.
Nadwrażliwość zębów - co robić?

Nadwrażliwość zębów może skutecznie uprzykrzyć życie. Czasem pojawia się ona nagle i samoistnie ustępuje. Może być to związane z przeprowadzanymi zabiegami dentystycznymi. Jeśli jednak czujemy przeszywający ból podczas jedzenia zimnych bądź gorących potraw, który pojawia się często i przez dłuższy czas, warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, a także udać się do lekarza. Przyczyną nadwrażliwości mogą być różne nieprawidłowości i choroby, np. początki paradontozy. Specjalista skontroluje stan zębów i wskaże najlepsze rozwiązanie problemu. Higiena nadwrażliwych zębów

Codzienna higiena zębów z nadwrażliwością nieco różni się od standardowej, choć podstawowe zasady pozostają niezmienne. Zęby należy szczotkować dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Do mycia warto używać produktów, przeznaczonych do zębów wrażliwych, np. Elmex Sensitive Professional. Dodatkowo wskazane jest używanie nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

W pielęgnacji zębów z nadwrażliwością istotne jest to, jakiej szczoteczki używamy. Najlepszym wyborem będzie ta z miękkim włosiem. Może ona ograniczyć skutki zbyt mocnego szorowania. Co ważne - zęby z nadwrażliwością nie powinny być szczotkowane zbyt często ani zbyt intensywnie. Może to pogłębiać recesję dziąseł lub erozję szkliwa, co tylko spotęguje dolegliwości bólowe. Zęby należy myć dwa razy dziennie przez około 2 minuty, o ile lekarz nie zaleci inaczej. 

Nadwrażliwość zębów to poważny problem, dlatego tak ważna jest codzienna higiena i kontrole wizyty u dentysty. Dobranie właściwej pasty oraz szczoteczki do zębów może pomóc w zniwelowaniu dokuczliwych objawów i przywrócić radość ze spożywania zimnych oraz ciepłych posiłków czy napojów. 

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl